Kasmet, likus savaitei iki Pasaulinės AIDS dienos (gruodžio 1 d.), minima ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė, kurios tikslas - informuoti visuomenę apie ŽIV ir hepatitų prevenciją bei ankstyvojo ištyrimo naudą. 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad pirmiausia dėl ŽIV rekomenduoja pasitikrinti tiems asmenims, kurie skundžiasi šiais sveikatos sutrikimai: kosėja ilgiau kaip mėnesį; dažnai (daugiau kaip 2 k. per metus) serga plaučių uždegimu, bronchitu, gerklės, ausų ir/ar kitais uždegimais; karščiuoja, viduriuoja ilgiau kaip mėnesį; nuolat jaučia nuovargį ir silpnumą; naktimis gausiai prakaituoja; be priežasties neteko daug svorio (daugiau kaip 10 proc. kūno masės); susirgo tuberkulioze; padidėjo kaklo, pažastų ar kirkšnies limfmazgiai; susirgo lytinių organų, burnos, stemplės ar gerklės kandidoze; atsirado burnos ir genitalijų opų, neišnykstančių ilgiau kaip 1 mėn. ir kt.
Dėl virusinių hepatitų B ir C rekomenduojama pasitikrinti: jei buvo perpiltas kraujas/kraujo produktai iki 1993 metų; jei buvo atliktos chirurginės operacijos (taip pat Cezario pjūvis) arba invazinės procedūros; jei dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentai (ALT, AST); hemodializuojamiems pacientams; sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis; organų ir kraujo donorams; asmenims po organų transplantacijos; medicinos įstaigų darbuotojams; vaikams, kurių motinos nėštumo ir gimdymo metu sirgo hepatitu; jei šeimos nariui diagnozuotas hepatitas; nėščiosioms; nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus bei kitais atvejais.
„Medicinos mokslas ir technologijos tiek pažengusios, kad jau yra prieinami vaistai ŽIV ligai gydyti, kurie pristabdo ŽIV ligos progresavimą, pagerina gyvenimo kokybę ir gyvenimo trukmę. Tuo tarpu šiuo metu medicinos praktikoje naudojami itin veiksmingi vaistai, kurie gali išgydyti hepatitą C, o nuo virusinio hepatito B galima apsisaugoti pasiskiepijus“, - pažymėjo ULAC vadovas, profesorius Saulius Čaplinskas. Pasak jo, pasinaudoti pažangiomis prevencijos ir gydymo technologijomis galima tik tuomet, kai esi atlikęs testą ir anksti nustatyta infekcija. Būtent todėl Europoje vyksta testavimo savaitė, kai gyventojai raginami nebijoti ir kuo anksčiau atlikti testą ir sužinoti daugiau apie hepatitus ir ŽIV.  

Testavimo savaitėje Lietuvoje dalyvaujančios sveikatos priežiūros įstaigos suteiks galimybę pasitikrinti dėl ŽIV ir hepatitų nemokamai ir anonimiškai, o tyrimus atliekančių privačių laboratorijų tinklai šiuos tyrimus atliks su nuolaida.


Įstaigų, įsitraukusių į ŽIV ir hepatitų testavimo savaitės veiklas, sąrašą bei daugiau informacijos ieškokite: https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f20/1/16/2b07.png");">⬇️
http://www.testingweek.eu/

Parengta pagal ULAC informaciją.

Renginių kalendorius

Gegužė 2019
Pi An Tr Ke Pe Še Sek
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Marion
Nescia
Nenusisuk
Neuzstrik
Ambasadorius
Nepirk
Sokti
Grįžti į viršų