Kiekvienais metais vis daugėja vyrų, besikreipiančių į gydymo įstaigas, dėl su prostata (priešine liauka) susijusių problemų.

Prostata (priešinė liauka) yra kaštono dydžio ir formos lytinė liauka. Ji yra vienas iš vidinių vyriškų lytinių organų, esantis po šlapimo pūsle ir gaubiantis viršutinę šlapimtakio dalį. Todėl šiai liaukai padidėjus, atsiranda įvairių šlapinimosi sutrikimų. Šiuo metu viena iš dažniausių vyrų ligų yra prostatos vėžys, kuris 2015 m. nusinešė 544 vyrų gyvybes.

Prostatos vėžys skirtingai nuo kitų onkologinių ligų, ilgus metus gali būti nepastebimas. Dažniausiai prostatos vėžys aptinkamas vyrams sulaukusiems 50 metų ir daugiau, tačiau pasitaiko atvejų, kai prostatos vėžiu suserga ir jaunesni vyrai. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, taigi būtent jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus.

Vykdant prostatos vėžio profilaktiką, labai svarbu žinoti simptomus, kurie vyrams signalizuoja apie tai, kad reikia skubiai pasitikrinti dėl prostatos ligų:

Pasunkėjęs šlapinimasis;

Šlapinimasis padažnėja, ypač naktį;

Šlapinimosi metu jaučiamas nemalonus jausmas arba skausmas;

Šlapime matoma kraujo (nedažnas simptomas).

Šiuo metu Lietuvoje yra vykdoma priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos valstybinė nemokama programa kuri yra skirta susirgimų ankstyvajai diagnostikai. Programos priemonės yra taikomos vieną kartą per metus vyrams nuo 50 iki 75 metų amžiaus ir vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu.

Norint minimaliai sumažinti riziką susirgti prostatos vėžiu būtina :

Vengti streso;

Vengti fizinių ir seksualinių perkrovų;

Vengti lytiškai plintančių infekcijų;

Tinkamai maitintis ir sportuoti;

Pakankamai ilsėtis ir laikytis darbo – poilsio rėžimo;

Nedelsk ir tikrinkis, juk tai nieko nekainuoja!

Susipažinkite su Valstybės finansuojamų ligų atrankos ir prevencinėmis programomis, kurių efektyvumas pagrįstas medicinos mokslo.
  • Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems teikiamos nemokamai.
  • Programos priemonės apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo lėšų.
  • Dėl dalyvavimo programoje kreipkitės į savo šeimos gydytoją. 

Grįžti į viršų