Rūkymas visame pasaulyje išlieka didžiulė visuomenės sveikatos problema. Kasmet pasaulyje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta beveik 6 mln. žmonių.
Medikai teigia, jog tabako rūkymas - tai labiausiai paplitusi priklausomybės liga, kuri pasireiškia psichikos ir elgesio sutrikimais. Nikotinas veikia atmintį, budrumą, raumenų veiklą, sukelia nuotaikos pokyčius. Rūkymo sukeliamos ligos ir sveikatos sutrikimai yra tokie:
• Vėžys (plaučių, burnos, lūpų, gerklų, skrandžio, inkstų, nosies ertmių, kepenų ir t.t.);
• Kvėpavimo sistemos ligos ir sveikatos sutrikimai (lėtinis kosulys, skrepliavimas; blogesni astmos gydymo rezultatai; padidėjusi tuberkuliozės rizika; poveikis rūkančios motinos vaisiaus kvėpavimo sistemai ir pan.);
• Širdies ir kraujagyslių ligos (išeminė širdies liga, aortos aneurizma, periferinių arterijų ligos);
• Kitos ligos (skrandžio opa, dvylikapirštės žarnos opa, komplikacijos po chirurginių operacijų, osteoporozė, sumažėjęs vyrų ir moterų vaisingumas, impotencija ir pan.).
• Nėštumo metu rūkant, nikotinas lengvai pereina placentos barjerą ir kaupiasi vaisiaus serume (padidina naujagimių mirštamumą, sukelia priešlaikinį gimdymą, sulėtėja vaisiaus augimas ir naujagimiai gimsta mažesnio svorio).
Taigi, tabako vartojimas sukelia ne tik sveikatos sutrikimus (piktybinius navikus, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemos ligas), bet ir neigiamas ekonomines, aplinkosaugos ir socialines pasekmes. Rūkymas taip pat susijęs su padidėjusia infekcinių ligų rizika. Metus rūkyti ne tik pagerėja bendra savijauta, bet ir yra sumažinama rizika susirgti labai sunkiomis ligomis, sukeliančiomis mirtį.
Didėjanti visuomenės netolerancija rūkančiojo atžvilgiu (nerūkymo zonų atsiradimas, draudimas rūkyti kavinėse ir pan.), leidžia susimąstyti apie tabako daromą žalą ne tik aplinkiniams, bet ir savo sveikatai bei piniginei. Todėl nusprendę gydytis, žinokite, kad priklausomybė nuo tabako gydoma dviem būdais: (1) konsultacijos forma ir/ arba (2) medikamentais. Norint mesti rūkyti reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į visuomenės sveikatos biure dirbančius specialistus.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai teigia, kad jei žmonės laikytųsi tinkamos mitybos principų, būtų fiziškai aktyvūs, nepiktnaudžiautų alkoholiu ir nerūkytų, būtų galima išvengti 80 proc. širdies ir kraujagyslių ligų sutrikimų, 90 proc. 2- ojo tipo diabeto ir 30 proc. onkologinių susirgimų.

Informaciją parengė
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos specialistė Rima Leonauskienė
Tel. (8 46) 453 754, Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

heart doctorNepakeičiama nauda širdžiai ir kraujagyslėms – metimas rūkyti

Dėl žalingo poveikio rūkymas gali sukelti širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos ligas, vėžį, kitas ligas ir sveikatos sutrikimus. Metimas rūkyti yra veiksmingiausias būdas sumažinti sergamumą rūkymo sukeltomis ligomis ir mirtingumą nuo jų.

Grįžti į viršų